Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

PL CZ

Asam, Cosmas Damian

  • Data i miejsce chrztu: 28 IX 1686, Benedictbeuern
  • Data i miejsce pogrzebu: 10 V 1739, Monachium

Cosmas Damian Asam był jednym z najważniejszych barokowych freskantów działających na północ od Alp a jego pracownia jest uważana za najefektywniejsze „przedsiębiorstwo malarskie” w XVIII wieku. Asam urodził się w 1686 roku w Benediktbeuern w rodzinie o malarskich tradycjach. Edukację rozpoczął wraz z bratem Egidem Quirinem w warsztacie ojca, a następnie szkolił się we Włoszech. Po powrocie malarz zamieszkał w Monachium i rozpoczął pracę na terenie Bawarii. W 1717 roku ożenił się z Maria Anną Mörl, a po jej śmierci w 1731 roku ożenił się powtórnie z Marią Ursulą Ettenhofer. Z obu małżeństw Asam miał łącznie 13 dzieci. Jeden z synów artysty, Franz Erasmus, także wybrał karierę freskanta.

Asam był malarzem i architektem, jednak specjalizował się w wykonywaniu monumentalnych dekoracji w technice fresku mokrego (al fresco). Nauczył się jej od ojca oraz rzymskiego mistrza Benedetta Lutiego. Spośród licznych realizacji Asama wyróżniają się dekoracje w kościele pw. św. Jerzego w Weltenburgu (1721, 1734–1736), katedrze we Freising (1723–1724); kościele pw. św. Mikołaja na Starym Mieście w Pradze (1735/1736) oraz niezwykłym kościele pw. św. Jana Nepomucena w Monachium, który został w całości zaprojektowany i ozdobiony przez braci Asamów (1735–1739).

Twórczość artysty wpisuje się w tradycję barokowych realizacji jednoczących architekturę malarstwo i rzeźbę w jeden spektakl. Asam w swoich dziełach stosował bogatą i intensywną kolorystykę. Jego kompozycje są pełne dynamizmu, budowanego nie tylko przez gesty postaci, ale także poprzez ruchliwy kontur oraz jaskrawe kontrasty barwne. Najważniejszymi mecenasami freskanta byli przedstawiciele Kościoła katolickiego, wśród nich książę elektor Karl Philipp von der Pfalz oraz arcybiskup Freising, Johann Franz Eckher von Kampfing. Około 1730 roku Asam otrzymał godność nadwornego malarza w Monachium.

Dobra organizacja pracy i przedsiębiorczość umożliwiły Asamowi wykonywanie wielu zleceń w krótkim czasie. Szybkość jego pracy była nieporównywalna z innymi współczesnymi mu twórcami. Asam współpracował nie tylko ze bratem, synem oraz kuzynem Nikolausem Gottfriedem Stuberem, lecz także posiadał czeladników i uczniów, którzy pomagali mu przy większych realizacjach. Jednym z nich był działający na Śląsku Felix Anton Scheffler. Asam zmarł w 1739 roku w Monachium i zgodnie z życzeniem został pochowany obok swojej pierwszej żony.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz informacje w bazie dla zaawansowanych »