Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

PL CZ

Hoffmann, Johann Franz

  • Data i miejsce urodzenia: 1699 lub 1701, Kłodzko
  • Data i miejsce śmierci: 04 II 1766, Krzeszów

Johann Franz Hoffmann był osiadłym w Krzeszowie malarzem tworzącym w cieniu takich mistrzów jak Peter Brandl czy Georg Wilhelm Neunhertz. Urodził się na przełomie XVII i XVIII wieku w Kłodzku. Nie jest pewne, gdzie rozpoczął edukację malarską. Wiadomo jednak, iż w 1730 roku szkolił się u freskanta Johanna Christopha Handkego, morawskiego mistrza, twórcy malowideł we wrocławskiej Auli Leopoldyńskiej. W 1731 roku Hoffmann ożenił się w Krzeszowie z Anną Marią Puschmann, wdową po tamtejszym karczmarzu. Mieszkając w Krzeszowie artysta jednocześnie zajmował się malarstwem oraz prowadził miejscowy szynk. Wówczas poznał pracujących dla krzeszowskich cystersów mistrzów. W 1737 roku obowiązki karczmarza przejął pasierb freskanta, Joseph Franz Puschmann, a Hoffmann zajął się wyłącznie działalnością artystyczną.

Malarz wykonywał obrazy olejne na płótnie, głównie o tematyce sakralnej, portrety oraz dekoracje freskowe. Do najważniejszych dzieł freskowych Hoffmanna należy dekoracja w kaplicy pałacowej w Sarnach (1738), malowidła w dwóch kaplicach kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej (1738–1739) oraz dekoracja sklepienia kopuły na skrzyżowaniu naw oraz transeptu w dawnym kościele Łaski w Jeleniej Górze (1734–1735). Freski autorstwa Hoffmanna charakteryzują się poprawnym wykreśleniem fikcyjnej architektury, kreatywnym przekształcaniem wzorów zaczerpniętych z traktatu Andrei Pozza oraz umiejętnym użyciem elementów iluzjonistycznych. Jego twórczość ukształtowały lata edukacji u Handkego oraz współpraca z mistrzami tworzącymi dla krzeszowskich cystersów. Hoffmann często kopiował grupy postaci oraz całe kompozycje z dzieł Brandla i Neunhertza.

Najważniejszymi mecenasami artysty byli krzeszowscy cystersi, katoliccy duchowni oraz przedstawiciele śląskiej szlachty. Co ciekawe, malarz pracował także dla środowisk protestanckich. Wydaje się, iż w 2 połowie XVIII wieku nastąpił spadek zainteresowania twórczością Hoffmanna. Pod koniec życia artysta otrzymywał niewiele zleceń i popadł w biedę. Malarz zmarł w Krzeszowie w 1766 roku na zapalenie płuc.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz informacje w bazie dla zaawansowanych »