Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

PL CZ

Jäger, Conrad Maximilian

  • Data i miejsce urodzenia: 1692
  • Data i miejsce śmierci: 28 IV 1758, Jelenia Góra

Conrad Maximilian Jäger był malarzem cechowym katolickiego wyznania, czynnym w Jeleniej Górze. Urodził się w 1692 roku. Miejsca jego urodzenia oraz artystycznej edukacji są nieznane. Wiemy jedynie, iż do Jeleniej Góry przybył przed 1726 rokiem wraz ze swoją żoną, Marią Franciscą z domu Hacker. Tam doczekali się oni piątki dzieci: syna Carisiusa Dionisego (ochrzczony 14 X 1726 roku i pochowany 3 I 1727 roku), córki Rosalii Caroliny (ochrzczona 6 VIII 1727 roku), syna Carla Ferdinanda (ochrzczony 28 III 1729 roku), córki Anny Eleonory (ochrzczona 4 VII 1735 roku i pochowana 26 VIII 1736 roku) i syna Erasmusa Cornelego (ochrzczony 26 VII 1737 roku).

Wraz z osiedleniem się w Jeleniej Górze Jäger uzyskał tytuł mistrza cechowego i rozpoczął samodzielną artystyczną działalność. Pracował zarówno dla katolickich, jak i protestanckich zleceniodawców. Był wszechstronnym artystą – malował olejne obrazy ołtarzowe i malowidła emporowe, o czym świadczą zachowane dzieła w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze-Zabobrzu (1749). Tworzył także portrety (zaginiony Johanny Theodory Gottfried, znany z graficznej reprodukcji Martina Bernigerotha) oraz monumentalne dekoracje freskowe. Nie był jednak profesjonalnym freskantem, na co dobitnie wskazuje jedyne znane nam jego dzieło namalowane w tej technice – dekoracja freskowa w kościele klasztornym Benedyktynek pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu. Choć została ona wykonana w technice fresku mokrego, to jednak cechuje ją duża nieporadność w ukazywaniu postaci ludzkich, konstruowaniu przestrzeni oraz przedstawianiu iluzjonistycznej architektury. Nierówny jest także artystyczny poziom poszczególnych malowideł, co jest rezultatem znacznego udziału warsztatowych współpracowników. Nie ulega wątpliwości, iż Jäger jako freskant był jedynie naśladowcą profesjonalnych mistrzów tej techniki, który na dodatek nagminnie sięgał po graficzne wzorce. Paradoksalnie, cechy te nadają lubomierskim dziełom artysty jednak niepowtarzalny i oryginalny charakter, który jest niespotykany w pracach innych malarzy-freskantów czynnych na Śląsku.

Jäger zmarł w Jeleniej Górze i w dniu 28 IV 1758 roku został pochowany na miejscowym cmentarzu parafii pw. św. Erazma i św. Pankracego. Był jednym z najważniejszych jeleniogórskich malarzy cechowych w 2. ćwierci XVIII wieku.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz informacje w bazie dla zaawansowanych »