Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

PL CZ

Neunhertz, Georg Wilhelm Joseph

  • Data i miejsce chrztu: 11 V 1689, Wrocław
  • Data i miejsce pogrzebu: 24 V 1749, Praga

Georg Wilhelm Joseph Neunhertz był jednym z najwybitniejszych późnobarokowych freskantów na terenie Środkowej Europy. Urodził się w 1689 roku we Wrocławiu jako syn miejscowego malarza, Christiana Neunhertza i wnuk samego Michaela Willmanna. Osierocony w młodym wieku trafił na wychowanie do domu swego dziadka w Lubiążu. Tam też odbył malarską edukację pod okiem Willmanna i następnie Johanna Christopha Liški, po którym w 1712 roku przejął lubiąską pracownię i rozpoczął samodzielną karierę malarza, którą kontynuował w Pradze i Wrocławiu.

Choć Neunhertz tworzył liczne obrazy olejne na płótnie, a także parał się rysunkiem oraz grafiką, to jednak tym, co zadecydowało o obliczu jego twórczości, były kompleksowe dekoracje freskowe we wnętrzach kościołów, klasztorów i pałaców na terenie Środkowej Europy: od Czech i Łużyc aż po Litwę i Podlasie. Jego pierwszymi dojrzałymi realizacjami były malowidła freskowe w cysterskich kościołach klasztornych w Neuzelle na Łużycach (1730) i Lądzie w Wielkopolsce (1731–1732). Jednak najwybitniejszym i jednocześnie największym dziełem artysty bez wątpienia są polichromie w kościele opackim pw. Łaski NMP (1733–1735) i w Mauzoleum Piastów (1736) w Krzeszowie.

O ile na Śląsku i Łużycach oraz w Czechach głównymi zleceniodawcami Neunhertza byli przedstawiciele Kościoła katolickiego, którzy cenili artystę jako kontynuatora twórczości Willmanna, o tyle na terenie Rzeczypospolitej przeważali świeccy fundatorzy. Neunhertz był wirtuozem malarstwa freskowego – pracował szybko z perfekcyjnym opanowaniem techniki fresku mokrego oraz znakomitym wyczuciem rytmu i kolorystyki malowideł freskowych. Na tym polu dorównał mistrzom monumentalnego malarstwa weneckiego, na których się wzorował. Neunhertz zmarł w Pradze w 1749 roku. Był ostatnim przedstawicielem lubiąskiej szkoły malarskiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz informacje w bazie dla zaawansowanych »