Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

PL CZ

Robert, Johann Jacob

  • Data i miejsce chrztu: ?
  • Data i miejsce pogrzebu: 19 IV 1728, Jelenia Góra

Johann Jacob Robert był malarzem cechowym katolickiego wyznania, czynnym w Jeleniej Górze. Miejsca i czas jego urodzenia oraz artystycznej edukacji są nieznane. Wiemy jedynie, iż 12 IX 1707 roku ożenił się z Marią Elisabeth z domu Coller i jako katolik mieszkał w Jeleniej Górze na terenie parafii pw. św. Erazma i św. Pankracego. Małżeństwu urodziło się co najmniej czwórka dzieci – synowie: Johann Jacob (ochrzczony 17 XII 1708 roku), Johann Benjamin (ochrzczony 29 VII 1710 roku) i Carol Joseph (ochrzczony 17 VII 1714 roku) oraz córka Johanna Concordia (ochrzczona 22 VIII 1712 roku).

Robert co najmniej od 1707 roku był czynny w Jeleniej Górze jako malarz cechowy. Malował przede wszystkim obrazy olejne utrzymane w charakterystycznej gładkiej manierze malarskiej: płótna ołtarzowe (Św. Ignacy Loyola i Św. Franciszek Ksawery, 1713, ołtarz boczny św. Ignacego Loyoli, kościół parafialny pw. św. Erazma i św. Pankracego, Jelenia Góra), obrazy naścienne (Święta Rodzina, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, Wojciechów) i portrety (m.in. proboszcza Andreasa Caffarta, pastora Johanna Christopha Moelera, Melchiora Knebela, Balthasara Adolpha, Johanny Theodory Adolph z domu Schultz i Eliasa von Beuchela). Tworzył także dekoracje freskowe, o czym świadczy jedyne znane nam dzieło artysty w technice freskowej – przedstawienie iluzjonistycznej nastawy ołtarzowej w kaplicy pw. św. Anny w Jeleniej Górze (1709–1715). Najprawdopodobniej jednak nie był profesjonalnym freskantem, bowiem nie znał techniki fresku mokrego – malowidło freskowe w jeleniogórskiej kaplicy pw. św. Anny zostało wykonane w technice fresku suchego. Robert korzystał z traktatu Andrei Pozza, z którego czerpał wzorce iluzjonistycznej architektury ołtarzowej. Pod względem formalnym oraz tematycznym twórczość Roberta wpisuje się w nurt sztuki jezuickiej na Śląsku doby baroku.

Robert zmarł w Jeleniej Górze i w dniu 19 IV 1728 roku został pochowany na miejscowym cmentarzu parafii pw. św. Erazma i św. Pankracego. Był jednym z najważniejszych jeleniogórskich malarzy cechowych w 1 ćwierci XVIII wieku.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz informacje w bazie dla zaawansowanych »