Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

PL CZ

Rottmayr von Rosenbrunn, Johann Michael

  • Data i miejsce chrztu: 11 XII 1654, Laufen an der Salzach
  • Data i miejsce pogrzebu: 25 X 1730, Wiedeń

Johann Michael Rottmayr von Rosenbrunn był wybitnym freskantem i jednym z prekursorów tworzenia monumentalnych dekoracji freskowych na terenie Środkowej Europy. Urodził się w 1654 roku w Laufen w Bawarii. Podstaw malarstwa nauczył się od matki, Margarety Magdaleny. W wieku 19 lat wyjechał do Włoch, gdzie kształcił się w Wenecji u mistrza Carla Lotha. Samodzielną pracę malarską Rottmayr rozpoczął w rodzinnym Laufen. W 1690 roku, po śmierci ojca, artysta przeprowadził się do Salzburga i poślubił Marię Barbarę Helenę Reichpeck. Osiem lat później rodzina Rottmayrów osiadła w Wiedniu. W 1704 roku malarz uzyskał tytuł szlachecki „von Rosenbrunn”.

Artysta tworzył obrazy olejne na płótnie oraz malowidła w technice fresku mokrego (al fresco). Do najwybitniejszych realizacji malarza można zaliczyć freski we wrocławskim kościele Uniwersyteckim (1704–1706) oraz dekorację kościoła klasztornego Benedyktynów w Melku (1716–1722/1723). Natomiast najbardziej prestiżowym zleceniem Rottmayra była praca dla cesarskiego dworu przy dekoracji freskowej kopuły i sklepień kościoła pw. św. Karola Boromeusza w Wiedniu (1725–1730). Freski Rottmayra cechuje doskonale oddana iluzja głębi oraz znakomita kompozycja monumentalnych, dynamicznych przedstawień. Uważa się, iż był on pierwszym barokowym twórcą na północ od Alp, który potrafił zespolić wiele osobnych scen w jedno wielkie malowidło rozciągające się na całej powierzchni sklepienia.

Najważniejszymi mecenasami freskanta byli wysoko postawieni książęta, hrabiowie, arcybiskupi oraz wiedeński dwór cesarski. Malarz wykonał także liczne prace dla środowisk zakonnych. Twórczość Rottmayra miała znaczny wpływ na innych późnobarokowych artystów, takich jak Cosmas Damian Asam czy Paul Troger. W 1727 roku, dwa lata po śmierci pierwszej żony, freskant ożenił się powtórnie z Theresą Josefą, wdową po malarzu i miedziorytniku. Trzy lata później zmarł na udar mózgu i został pochowany w kościele pw. św. Szczepana w Wiedniu.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz informacje w bazie dla zaawansowanych »