Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

PL CZ

Scheffler, Felix Anton

  • Data i miejsce urodzenia: 29 VIII 1701, Monachium
  • Data i miejsce śmierci: 10 I 1760, Praga

Felix Anton Scheffler był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli późnobarokowego malarstwa w Środkowej Europie. Urodził się w 1701 roku w Monachium. Jego ojciec także był malarzem, więc Felix Anton wraz z bratem Christophem Thomasem rozpoczął naukę w rodzinnym warsztacie, a następnie kształcił się w pracowni Cosmasa Damiana Asama. Na początku lat 30. XVIII wieku Scheffler rozpoczął samodzielną karierę na Śląsku i po ślubie z Marią Barbarą Heigel w 1732 roku osiadł we Wrocławiu.

Scheffler malował obrazy ołtarzowe i portrety oraz monumentalne dekoracje naścienne w technice fresku mokrego (al fresco). Pierwsza realizacja artysty na terenie Śląska to wykonana wspólnie z bratem Christophem Thomasem dekoracja freskowa w kościele klasztornym Bożogrobców pw. św. Piotra i św. Pawła w Nysie (1729–1731). Na szczególną uwagę zasługują również malowidła na sklepieniu Sali Maksymiliana w zamku Książ (1732) oraz Personifikacje księstw śląskich w reprezentacyjnej klatce schodowej Uniwersytetu Wrocławskiego (1734–1735). W 1744 roku malarz wyjechał do Brna, natomiast trzy lata później przeniósł się z całą rodziną do Pragi. Do najciekawszych prac z tego etapu twórczości artysty należą dekoracje freskowe w kościele i klasztorze Benedyktynów w Broumovie. 

Dzieła Schefflera charakteryzują się późnobarokową, pastelową kolorystyką oraz rokokową elegancją. Malarz często tworzył swoje kompozycje w oparciu o rozwiązania formalne Asama. Najważniejszymi mecenasami artysty byli biskupi wrocławscy, cystersi (m. in. z Lubiąża i Krzeszowa) i jezuici (m. in. z Wrocławia i Brna). Co ciekawe, malarz pracował także dla środowisk protestanckich (dekoracja freskowa w dawnym kościele Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, 1737, 1751).

W 1756 roku, po śmierci Christopha Thomasa, Felix Anton wyjechał do Bawarii, aby dokończyć rozpoczęte przez brata prace. Sam zmarł 4 lata później w Pradze, a przy jego grobie postawiono krzyż z napisem Ja, który tak często malowałem Chrystusa, teraz w Nim znajdę ukojenie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz informacje w bazie dla zaawansowanych »