Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku

PL CZ

Scianzi, Giacomo

  • Data i miejsce chrztu: ?
  • Data i miejsce pogrzebu: ?

Giacomo Scianzi był wędrownym artystą o architektonicznym i malarskim wykształceniu. Prawdopodobnie pochodził z okolic jeziora Como, jednak data i miejsce jego urodzenia nie są znane. Nie wiadomo również, gdzie artysta odbył edukację, pewne jest jednak, że zapoznał się z najważniejszymi włoskimi dziełami architektury barokowej oraz rzymskimi wzorami monumentalnych dekoracji freskowych. Dla śląskich badaczy postać włoskiego artysty jest niemal nieuchwytna. We Wrocławiu Scianzi był czynny co najmniej od 1680 roku i posiadał zaszczytny tytuł nadwornego architekta wrocławskiego biskupa.

Scianzi pracował na północ od Alp, głównie jako architekt. Jedyne znane dekoracje freskowe artysty to Życie i apoteoza św. Elżbiety w kopule kaplicy pw. św. Elżbiety przy katedrze wrocławskiej (1680–1683) oraz niezachowany cykl malowideł o tematyce mitologicznej we wrocławskiej ujeżdżalni biskupiej (1697–1702). Przypisuje się mu również dekorację freskową kaplicy pw. Bożego Ciała w kościele kolegiackim pw. św. Jakuba w Nysie (1679).

Malowidła freskowe artysty zdradzają wpływ rzymskich realizacji z XVII wieku. Jego dzieła nawiązują do malarstwa Pietra da Cortony i Giovanniego Lanfranca. Scianzi był pierwszym freskantem czynnym na Śląsku, który stosował iluzjonistyczne dekoracje freskowe, zacierające granice pomiędzy malarstwem i architekturą a także łączył malarstwo ze stiukowymi rzeźbami uzyskując trójwymiarowe efekty. Jego dzieła cechują się lekką i świetlistą kolorystyką z przewagą błękitów, zieleni i czerwieni. Najważniejszymi mecenasami artysty byli wysoko postawieni hrabiowie, książęta i duchowni, m. in. wrocławscy biskupi: kardynał Fryderyk von Hessen-Darmstadt i elektor trewirski Franciszek Ludwik von der Pfalz-Neuburg. Wzmianki o Scianzim w śląskich dokumentach archiwalnych urywają się po 1702 roku. Artysta prawdopodobnie opuścił Wrocław i jego dalsze losy pozostają nieznane.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz informacje w bazie dla zaawansowanych »