Jak nazywa się Picasso?

Poza znaną marką Picasso i jego imieniem, artysta pojawił się w rejestrze cywilnym w bardzo specyficzny sposób. Pełne nazwisko Pablo Picasso to: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

Kto ukradł Mona Lisę?

Kolejną ciekawostką o artyście, którą powinniście wiedzieć jest to, że Picasso został obwiniony o kradzież Mona Lisy! W 1911 roku były pracownik Luwru, Vincenzo Peruggia, ukradł Mona Lisę. Z jakiegoś powodu francuska policja obwiniła o ten incydent Picassa i jego przyjaciela poetę Guillaume’a Apollinaire’a. Policja wezwała ich na przesłuchanie, po którym zostali zwolnieni. To zabawne, bo z czasem Pablo Picasso stał się jednym z najbardziej kradzionych artystów stulecia. Podobne historie słynnych kradzieży znajdziesz w portalu: https://www.przestepcy.pl

Przybycie artysty na świat

Pablo Picasso przyszedł na świat w pośpiechu i podobno położna myślała, że jest martwo! Artysta ani nie płakał, ani nie oddychał. Picasso „ożył”, gdy wdychał dym z cygara, które palił jego wuj, dr Salvador Ruiz. Pierwszym słowem Picassa nie była mama ani tata, ale Picasso, gdy próbował powiedzieć ołówek.

Rekord Guinnessa

Wśród wszystkich ciekawostek, jakie udało nam się znaleźć na temat artysty, jedną z tych, która przykuła naszą uwagę jest fakt, że posiada on Rekord Guinnessa! Picasso zaczął malować mając zaledwie 9 lat, a w wieku 13 lat urządzał już swoje pierwsze wystawy. Z tego powodu artysta uważany jest za najbardziej płodnego artystę wszech czasów. Szacuje się, że w ciągu 75 lat swojej kariery stworzył ponad 13500 obrazów, 100 000 grafik, 34 000 ilustracji, 300 rzeźb i liczne dzieła ceramiczne.

Kontrowersyjne obrazy

Coś, o czym niewiele osób wie, to fakt, że do tego artysty należy jeden z najdroższych obrazów na świecie. Dzieło nosi nazwę La Rêve czyli Sen i zostało sprzedane w 2013 roku za 100 milionów euro. Mimo to Picasso nie zawsze dobrze radził sobie w świecie sztuki. W 1907 roku artysta ukończył Les Demoiselles d’Avignon, który został odrzucony ze względu na „rewolucyjną” treść.

W realizacji tego dzieła nie wspierali go nawet najbliżsi przyjaciele artysty. Na szczęście w poszukiwaniu wsparcia Picasso nawiązał kontakt z niemieckim kolekcjonerem sztuki Wilhelmem Uhde, który dostrzegł wielkość dzieła!