Mona Lisa lub Gioconda to jeden z najważniejszych portretów w historii. Namalowany przez Leonarda da Vinci w XVI wieku, jest jednym z najbardziej poszukiwanych dzieł podczas zwiedzania Luwru. To, że ten obraz olejny objechał cały świat, nie jest przypadkiem! Jest wiele czynników, które sprawiają, że dzieło jest tak słynne… Dziś podpowiadamy, dlaczego Mona Lisa jest tak wyjątkowa:

Uśmiech Mona Lisy

Wśród wszystkiego wyróżnia się jej uśmiech! Co prawda na pierwszy rzut oka Mona Lisa wydaje się być uśmiechnięta, ale to nie jest jej prawdziwy wyraz twarzy. W zależności od tego, gdzie patrzysz na pracę, może, ale nie musi się uśmiechać. Zjawisko to nazywane występuje również w innych obrazach artysty.

Iluzja ta wynika z wizualnej sztuczki wykonanej poprzez technikę, która oszukuje nasz mózg. Szereg kolorów, warstw i technik artystycznych służy do uzyskania tego osobliwego efektu, który można zobaczyć w innych pracach artysty.

Sztuka jest wszędzie wokół ciebie! Poznawaj lokalnych artystów i dzieła sztuki razem z portalem https://ozorkow24.pl

Kradzież Mona Lisy

Kolejnym z faktów, które sprawiły, że Mona Lisa stała się znana na całym świecie jest to, że w 1911 roku została skradziona. Po latach została odzyskana i wróciła do swojego domu – Muzeum Luwru. Od tego czasu Mona Lisa jest chroniona, a obecnie ma nawet kuloodporną gablotę.

Kim była Mona Lisa?

Kolejną z tajemnic, które czynią ten portret tak cennym, jest fakt, że do dziś nie wiadomo dokładnie, kim jest przedstawiona na nim kobieta. Najbardziej rozpowszechniona teoria mówi, że to Lisa Gherardini Del Giocondo. Uważa się, że Lisa była żoną Francesco del Giocondo, szlachcica, który zamówił dzieło u artysty.

Nie można na razie potwierdzić tej teorii, gdyż „zlecenie” nigdy nie zostało dostarczone. Z tego powodu historia, a przede wszystkim Internet zapełniły się teoriami. Jedną z najciekawszych jest to, że Mona Lisa to tak naprawdę sam da Vinci.

Czy istnieje inna Mona Lisa?

Portret, który wszyscy znamy znajduje się w Muzeum w Luwrze, mierzy 77 x 53 cm i został namalowany między 1503 a 1506 rokiem. Nie ma wątpliwości co do jego autorstwa.

W Muzeum Prado znajduje się jeszcze jeden podobny portret. Ta „kopia Mona Lisy” została namalowana w tym samym czasie i miejscu co oryginał przez jednego z jego uczniów. Uważa się, że da Vinci był zaangażowany w jego produkcję, choć nie wiadomo w jakim stopniu. Po wielokrotnych badaniach potwierdzono, że pejzaż tła jest identyczny i że obie prace zostały namalowane i rektyfikowane w tym samym czasie!

Jest jeszcze jedno dzieło, zwane Mona Lisą autorstwa Isleworth. Obecnie nie jest potwierdzone, że dzieło to należy do da Vinci, ale jego właściciele starają się udowodnić, że tak jest. Teoria mówi, że artysta namalował dwie Mona Lisy w odstępie kilku lat.