Imperium Rzymskie było jednym z najbogatszych imperiów starożytności. Podbite przez nią terytorium rozciągało się od zachodniej części Oceanu Atlantyckiego po wybrzeża Morza Kaspijskiego, Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej. Ich dziedzictwo to spuścizna, która przetrwała do dziś, z rewolucyjnymi wynalazkami, które oznaczały przełom. W tym wpisie przeczytasz, dlaczego Imperium Rzymskie odniosło taki sukces. Mimo to, lud rzymski pozostawił po sobie również wiele anegdot. Oto 7 ciekawostek o starożytnym społeczeństwie rzymskim, które Cię zadziwią.

Pionierzy w noszeniu bielizny

Rzymianie zawsze byli przedstawiani w tunikach lub togach, ale co było pod spodem? Starożytne Rzymianki były jednymi z pierwszych, które nosiły biustonosze i majtki. Mężczyźni, z drugiej strony, nosili lniane przepaski.

Ludzie mogli zostać zabici za brak klaskania

A przynajmniej w czasach cesarza Nerona. Podczas przedstawienia teatralnego wymusił egzekucję widzów, którzy nie bili wystarczająco entuzjastycznych braw.

Rzymianie byli bardzo przesądni

Lud rzymski miał wiele osobliwości. Mając świadomość kruchości człowieka w porównaniu z bogami, szukano sposobów na odpędzenie zła i pecha. Na przykład, nie było szczęściem zetknąć się rano z kulawym człowiekiem z prawą nogą. Albo używali symbolu Pompejów, penisa ze skrzydłami, aby odstraszyć zło.

Seks był obecny wszędzie

Praktyki seksualne były szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie rzymskim, a uprawianie seksu było czymś normalnym. Prostytucja, na przykład, nie była źle widziana, a nawet była jednym z najlepszych zawodów, jakie kobieta mogła wykonywać. Ponadto, powszechne było, że mężczyźni, nawet w wieku nastoletnim, bywali w domach publicznych, lub uprawiali seks z kobietami służącymi lub niewolnicami. Męskie dziewictwo było bardzo źle widziane w społeczeństwie rzymskim, ponieważ mężczyzna zawsze miał być dominatorem. Z drugiej strony, kobiety (zwłaszcza z wyższych sfer) były zobowiązane do bycia dziewicami w momencie zawierania małżeństwa, głównie ze względów moralnych: należało uniemożliwić kobietom poznanie przyjemności płynącej z seksu, ponieważ uważano, że wiedza ta może skłonić je do cudzołóstwa.

Braki w higienie

Pomimo tego, że jednym z wielkich dzieł, jakie pozostawili nam Rzymianie były łaźnie publiczne, ich higiena nie była zbyt dobra. Rzymianie codziennie myli tylko twarz, a stopy i dłonie tylko raz w tygodniu. Myli całe ciało tylko wtedy, gdy kazał im na to lekarz.

Inauguracja Koloseum

Koloseum w Rzymie, jedna z najbardziej budzących respekt starożytnych budowli, przez pierwsze 100 dni gościło uroczystości związane z jego otwarciem. W tym okresie zabito ponad 9000 zwierząt, w tym lwy, tygrysy, pantery i byki.

Służba wojskowa

Rzymscy żołnierze musieli służyć w armii przez 25 lat. Jednak ci, którzy byli obywatelami rzymskimi, spędzili na służbie tylko 20 lat.